Tomasz Mikulski (Lublin)

WIDZOWIE:
9 000

Emocjonujące derby

Piłkarze Górnika Zabrze zremisowali przed własną publicznością z Odrą Wodzisław Śląski 2:2 (0:0) w meczu 6. kolejki Orange Ekstraklasy.

Obu zespołom w tym sezonie nie wiedzie się. Toteż zarówno działacze Górnika jak i Odry postanowili "wstrząsnąć" piłkarzami. Ci pierwsi zabrali zawodników na dół do kopalni, by zobaczyli ciężką pracę kibiców. Drudzy - zmienili trenera. Waldemara Fornalika zastąpił Marcin Bochynek.

W pełnych walki i emocji pierwszych i ostatnich tej jesieni śląskich derbach padł remis, choć wydawało się, że goście mają wygraną w kieszeni. Górnik uratował punkt i wreszcie przełamał czteromiesięczną strzelecką niemoc na własnym stadionie. Strzelec pierwszego gola dla Górnika - Arkadiusz Aleksander - wzbogacił się tym samym o ufundowaną przez sponsora nagrodę w wysokości tysiąca złotych.

Pierwsza połowa nie przyniosła wielu ciekawych akcji. Groźniej atakowali gospodarze, brakowało jednak wykończenia akcji. Za to po przerwie emocji było mnóstwo. Po kwadransie goście prowadzili już 2:0. Gapiostwo zabrzańskiej obrony wykorzystali Marcin Chmiest i Mariusz Muszalik.

Wydawało się, że jest po meczu. Tymczasem już w 61. minucie Górnik zdobył bramkę kontaktową po "główce" Arkadiusza Aleksandra. Sześć minut później na strzał z dystansu zdecydował się Tomasz Prasnal a debiutujący w Odrze obrońca Jacek Kowalczyk tak odbił piłkę głową, że zaskoczył własnego bramkarza. Zabrzanie ruszyli do dalszego ataku, ale wodzisławskiego bramkarza już nie pokonali.

Pomeczowe wypowiedzi trenerów:

Trener Odry Marcin Bochynek: "Szkoda, że nie wywozimy z Zabrza trzech punktów. Ale wynik jest zasłużony. Mówiłem przed spotkaniem, że nie będzie z naszej strony jakiejś 'obrony Stalingradu'. Zagraliśmy ofensywnie i tak będzie w kolejnych meczach. Bo tylko tak można zdobywać punkty. Widowisko mogło chyba kibiców usatysfakcjonować. Padły cztery gole. Kiedy prowadzi się na wyjeździe 2:0 to nie powinno się zremisować. Z drugiej strony - zdarzają się i porażki w takiej sytuacji. Punkt na wyjeździe to zawsze coś".

Trener Górnika Marek Motyka: "Nasze dwa fatalne błędy w obronie pozwoliły rywalom na zdobycie dwóch goli. Jestem pełen podziwu dla moich piłkarzy, że się nie załamali i zdołali zremisować. Przy stanie 0:2 obawiałem się, że będzie źle. My budujemy zespół. Brakuje mu jeszcze sprytu i ogrania. A dziś jeszcze nie mogli wystąpić kontuzjowani Krzysztof Bukalski czy Jan Cios. Potrzebujemy trochę czasu na zgranie".
źródło: PAP

Relacja minuta po minucie:

90. + 3. min - Bartos celnie strzela z dystansu na bramkę Odry, Pilarz z pewnym trudem broni, a zaraz potem sędzia kończy mecz
90. + 1. min - ostatnia zmiana w Odrze: Zjawiński za Wróbla
90. min - sędzia dolicza 3 minuty
88. min - w samej końcówce atakuje Górnik: po drugim rogu niecelnie z ponad 20m strzela Prasnal
83. min - potężnie z dystansu na bramkę Odry strzela Radler, Pilarz z trudem i na raty łapie piłkę
80. min - druga zmiana w Odrze: Biskup za Radzewicza
79. min - jedni i drudzy atakują i chcą wygrać, mecz w dalszym ciągu jest ciekawy
76. min - ostatnia zmiana w Górniku: Jarka za Aleksandra
70. min - szansa dla Odry: po dośrodkowaniu Radzewicza celnie, ale słabo strzela głową Chmiest i Sławik pewnie broni
67. min - GOOOOOL DLA GÓRNIKA! Po rzucie rożnym piłka trafia przed pole karne do Prasnala, ten mocno strzela, piłka odbija się od Kowalczyka i wpada do bramki obok zdezorientowanego Pilarza
65. min - żółta kartka dla Moskala (krytyka orzeczeń sędziego)
61. min - GOOOOOL DLA GÓRNIKA! Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Bartosa w polu bramkowym do piłki dochodzi Aleksander i głową zdobywa kontaktowego gola; 'NIE WSZYSTKO JESZCZE STRACONE!' - krzyczy spiker
61. min - żółta kartka dla Dymkowskiego (za faul na Moskalu)
59. min - GOL DLA ODRY. Po raz kolejny goście wykorzystują gapiostwo gospodarzy: po podaniu z głębi pola Muszalik nie daje się dogonić Radlerowi, mija w polu karnym Sławika i strzela do pustej bramki
58. min - żółta kartka dla Wosia (za faul na Prasnalu)
57. min - dwie zmiany w Górniku: Bartos i Łuczywek za Andraszaka i Bogdana
51. min - po stracie gola zabrzanie zaatakowali, ale na razie nic z tego nie wynika
50. min - pierwsza zmiana w Odrze: Krysiński za Malinowskiego
48. min - GOL DLA ODRY. Woś podaje w pole karne do nieobstawionego Chmiesta, zabrzańscy obrońcy czekają na podniesienie chorągiewki przez sędziego-asystenta, ale spalonego nie ma i wodzisławski napastnik strzela czwartą bramkę w tym sezonie
47. min - żółta kartka dla Prokopa (za faul na Malinowskim)
46. min - w przerwie bez zmian w składach

45. + 2. min - bardzo niecelny strzał Radzewicza na bramkę Górnika kończy I połowę
45. + 1. min - znakomita okazja dla Górnika: Juszkiewicz podaje do nieobstawionego Aleksandra, ten wbiega z lewej strony w pole karne i podaje (a chyba powinienien strzelać) w pole bramkowe do Moskala, ale ten nie dochodzi do piłki
45. min - sędzia dolicza 2 minuty
43. min - dopiero teraz na zabrzański obiekt dotarli kibice Odry
39. min - po dośrodkowaniu z rogu niecelnie na bramkę Odry głową strzela Bednarz
36. min - z dystansu na bramkę Górnika uderza Radzewicz, piłka przechodzi obok słupka
33. min - Prokop mocno strzela z rzutu wolnego z 25m, piłka przelatuje nad bramką Odry
32. min - żółta kartka dla Malinowskiego (za faul na Bogdanie)
31. min - szansa dla Górnika: z 18m mocno strzela Bogdan, Pilarz z trudem wybija piłkę na róg
27. min - kolejny atak gości i znowu obok bramki strzela Chmiest
26. min - bardzo groźna kontra Odry: Muszalik do Chmiesta, ten wbiega w pole karne i ma przed sobą tylko Sławika, ale strzela w boczną siatkę
25. min - piękna akcja zabrzan: Juszkiewicz do Aleksandra, ten piętą odgrywa na 16m do Andraszaka, po którego strzale Pilarz z trudem wybija piłkę na róg
23. min - szansa dla Górnika: Juszkiewicz na linię pola karnego do Aleksandra, a ten strzela obok bramki
21. min - składna akcja Odry: piłka trafia na lewą stronę do Radzewicza, ten zagrywa ją w pole karne, z 13m głową strzela Woś, Sławik broni
15. min - okazja dla gospodarzy: po dośrodkowaniu Radlera piłki w polu bramkowym nie sięga Prokop (gdyby zdołał uderzyć byłoby pewnie 1:0)
11. min - po w miarę interesującym początku od kilku minut na boisku nie dzieje się zbyt wiele ciekawego
4. min - odpowiedź zabrzan: po centrze Radlera obok bramki głową strzela Aleksander
3. min - kontra gości: po dośrodkowaniu Radzewicza do piłki w polu bramkowym nie dochodzi Woś (gdyby doszedł Odra pewnie objęłaby prowadzenie)
2. min - od początku atakują gospodarze: z bardzo daleka strzela Prasnal, Pilarz bez problemu łapie piłkę
1. min - pierwszy gwizdek sędziego - rozpoczyna Górnik
źródło: Gazeta Wyborcza