Paweł Gil (Lublin)

WIDZOWIE:
3000

Cenny punkt na ciężkim terenie

W meczu 7. kolejki Orange Ekstraklasy Górnik Zabrze zremisował w Lubinie z Zagłębiem 1:1 (1:1).

Piłkarze Zagłębia przystąpili do meczu z Górnikiem z jedną zmianą w składzie. Ukaranego w spotkaniu z ŁKS-em czerwoną kartką kolumbijskiego obrońcę Manuela Arboledę zastąpił były gracz Górnika, Felipe Felix. Bardziej osłabieni byli jednak goście, u których nie mogło wystąpić kilku graczy, w tym Krzysztof Bukalski czy Damian Seweryn.

Od pierwszych minut spotkania do ataków ruszyli gospodarze, nacierali raz lewą, raz prawą stroną, a siłą napędową tych akcji był Maciej Iwański, który grał pierwszy mecz przed własną publicznością po nieudanej wyprawie do Turcji. Ukoronowaniem tej dobrej gry był strzał Wojciecha Łobodzińskiego z kilkunastu metrów, jednak pomocnik Zagłębia trafił w Mateusza Sławika. W 18. minucie prowadzenie objęli gospodarze. Po rzucie rożnym, wykonywanym przez Łobodzińskiego, głową do siatki trafił Vidas Alunderis.
Pasywni do tej pory goście mogli wyrównać, ale w 21. minucie po strzale Arkadiusza Aleksandra z trudem obronił Mariusz Liberda. Ta sytuacja najwyraźniej ośmieliła "górników", którzy zaczęli odważniej atakować. Goście odebrali lubinianom inicjatywę w grze, groźnie na bramkę Liberdy strzelali m. in. Rafał Andraszak i Tomasz Łuczywek. Aż wreszcie w ostatniej minucie pierwszej połowy Górnik wyrównał. Sytuacja była bliźniaczo podobna do tej, gdy gola zdobywali gospodarze. Z rogu dośrodkowywał Artur Prokop, a głową uderzył celnie Błażej Radler. Liberda miał co prawda piłkę w rękach, ale ta wytoczyła mu się za linię bramkową.

Początek drugiej połowy przypominał to, co się działo w pierwszych minutach spotkania. Zagłębie atakowało, doskonałą sytuację do wyjścia na prowadzenie miał Michał Chałbiński. Po rajdzie Łobodzińskiego i dośrodkowaniu w pole karne napastnik gospodarzy zakręcił się z piłką, jednak Sławik obronił. W 65. minucie, po strzale z dystansu Łukasza Piszczka, piłka o centymetry minęła poprzeczkę. Kilka minut później, po rozegraniu z Chałbińskim, Piszczek znalazł się sam przed bramkarzem Górnika, który zdołał obronić jego mocne uderzenie.

Zabrzanom udało się jednak wywieźć z Lubina cenny remis, a przy odrobinie szczęścia mogli nawet wygrać, gdyby celniej strzelali rezerwowi Dawid Jarka i Dariusz Stachowiak.

Pomeczowe wypowiedzi trenerów i piłkarzy:

Marek Motyka, trener Górnika: "W pierwszej kolejności mam pretensje do swoich zawodników. Mieliśmy dobrze rozpracowany zespół Zagłębia, piłkarze wiedzieli, kto kogo kryje, ale się z założeń nie wywiązali. Ale muszę powiedzieć, że mam satysfakcję, bo widać, że Górnik Zabrze zawsze będzie walczył do końca. Gratuluję swoim graczom determinacji i walki do końca".

Edward Klejndinst, trener Zagłębia: "Myślę, że mam nie mniejszy niedosyt, bo chcieliśmy wygrać. W tej lidze każdy może wygrać z każdym. Jestem zaskoczony słabą formą fizyczną moich piłkarzy, nie wiem, skąd to się wzięło. Pierwszą połowę, mimo gola, przespaliśmy. Dopiero, gdy się okazało, że możemy zremisować, a nawet przegrać, zdwoiliśmy wysiłki".

Arkadiusz Aleksander (napastnik Górnika): - W pierwszej połowie byliśmy zespołem lepszym, mieliśmy sytuacje do zdobycia bramki. W drugiej natomiast Zagłębie nas przycisnęło i miało zdecydowaną przewagę. Uważam, że pierwsza połowa była dla nas, a druga dla Zagłębia. Kiedyś mam nadzieję, że wrócę na dolny Śląsk do Śląska Wrocław, kiedy ten będzie grał w pierwszej lidze.

Maciej Iwański (pomocnik Zagłębia): - Przyszedł słabszy dzień fizycznie i tak to dzisiaj wyglądało. W Łodzi zostawiliśmy dużo zdrowia, ale to nie jest wytłumaczenie. Tam biegaliśmy cały czas bez zarzutu, a dzisiaj nie mogliśmy rozwinąć skrzydeł. Jeśli nie można wygrać to trzeba cieszyć się z jednego punktu, który potem może się przydać. Wygrywaliśmy 1:0 i zamiast kontrolować mecz to Górnik zepchnął nas do defensywy i strzelił nam bramkę. W drugiej połowie chcieliśmy strzelić zwycięskiego gola, ale czegoś nam brakło.

Mateusz Sławik (bramkarz Górnika): Nie czuję się bohaterem Górnika, zrobiłem, co do mnie należało, jak zresztą wszyscy koledzy z zespołu. Dlatego mamy remis. Świetnie zareagowaliśmy po stracie gola, zaatakowaliśmy, chłopcy dużo biegali, walczyli. Myślę, że można tu było pokusić się nawet o zwycięstwo, ale remis też cieszy.

Tomasz Moskal (napastnik Górnika): Przed meczem wziąłbym ten remis w ciemno. Zawsze gramy wprawdzie o zwycięstwo, ale różnie to przecież bywa. Wszyscy nas chwalą, lecz punktów z tego za dużo nie ma. Naszym problemem jest to, że mobilizujemy się przed meczem, poklepujemy, a zaraz potem trzeba gonić wynik. Dobrze przynajmniej, że mamy charakter.

Andrzej Szczypkowski (pomocnik Zagłębia): Co z tego, że wyszedł mi ten mecz, skoro nie wygraliśmy. Źle zagraliśmy w pierwszej połowie. Po strzeleniu gola niepotrzebnie oddaliśmy inicjatywę. Nie realizowaliśmy założeń taktycznych. Mieliśmy atakować, grać pressingiem. Tymczasem jako zespół zagraliśmy dziś słabiej, fizycznie czegoś nam brakowało, nie było przyspieszenia. Łukasz Piszczek miał sytuacje, rozruszał naszą grę, ale trzeba strzelać bramki, jak ma się takie okazje, a on nie strzelił.

Michał Chałbiński (napastnik Zagłębia): To był słaby mecz w naszym wykonaniu. Za mało atakowaliśmy. Miałem po przerwie znakomitą okazję. Strzeliłem po półobrocie. Źle trafiłem w piłkę i dlatego Sławik to obronił.

Typowanie wyniku:

39 z 201 osób prawidłowo wytypowało wynik meczu: zibi10011977, h.rudi, AmsterdaM, Antua, Lemur, DvDi, Tomik3, BerG, guti14, G*E*R*B*E*R, Piotrek666, KOWOL, pitset, Krystian, majka, DanielKsg, christopher23, luckyluki, Kylo_KSG, grzegorz_ka, Aśka, MACIO, pawel23ksg, ziomus, puc, formoz, ekseone, X6per, fliper, hax, moris, janmal, koks_z_ksg, Viperksg, krzysiek_kibic, darekschalke, billybongoornton, marcinkopernik, gizmo.