(59. Hämäläinen) Teodorczyk
Tomasz Musiał (Kraków)

3000

Sprawiedliwy remis

Remisem 1:1 zakończył się niedzielny mecz 2. kolejki T-ME pomiędzy Górnikiem Zabrze i Lechem Poznań. Remis gospodarzom uratował Mateusz Zachara, który zdobył drugiego gola w drugim meczu tego sezonu.

Poznaniacy przyjechali do Zabrze podbudowani awansem do 3. rundy eliminacji Ligi Europejskiej i efektownym zwycięstwem 4:0 nad Piastem Gliwice w inauguracyjnej kolejce ekstraklasy. Trzy gole strzelił wówczas Vojo Ubiparip, który tym razem usiadł na ławce rezerwowych.

W ataku "Kolejorza" wystąpił wracający po kontuzji Łukasz Teodorczyk. 23-letni zawodnik od początku spotkania stwarzał problemy defensywie zabrzan. Już w piątej minucie oddał strzał głową, ale piłkę odbił bramkarz Pavels Steinbors.

W 19. minucie zdobywca 20 goli w poprzednim sezonie ligowym już się nie pomylił. Poradził sobie z dwoma obrońcami Górnika i strzelił precyzyjnie z ok. 14 metrów. Jego bramkę oglądał z trybun m.in. selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka.

Górnik starał się odrobić straty, ale przed przerwą nie stwarzał wielu dogodnych okazji. Tymczasem w doliczonym czasie pierwszej połowy do głosu ponownie doszli poznaniacy. Najpierw Steinbors obronił strzał z dystansu Darko Jevtica, a chwilę później znajdujący się w dogodnej sytuacji Teodorczyk został zablokowany przez obrońców Górnika.

Zabrzanie wyrównali w 58. minucie. Na strzał z pola karnego zdecydował się wówczas Rafał Kosznik, lot piłki zmienił Mateusz Zachara i kompletnie zaskoczył golkipera Lecha Jasmina Burica.

Trener gości Mariusz Rumak dokonał dwóch zmian w ofensywie, ale nie wpłynęło to na wynik rywalizacji. W końcówce spotkania jego podopieczni rzucili się do ataków, osiągnęli przewagę, jednak brakowało z reguły ostatniego podania.

W ten sposób zabrzanie zakończyli złą serię w meczach z "Kolejorzem". W poprzednim sezonie przegrali wszystkie trzy ligowe spotkania - u siebie 0:3, a w Poznaniu 1:3 i 1:2 (w grupie mistrzowskiej).

Józef Dankowski (trener Górnika): - Nie wiem, czy się cieszyć z punktu, czy żałować straty dwóch. Pierwsze 20 minut wskazywało, że ten remis to sukces. Potem mecz wyglądał tak, jak zakładaliśmy - i można było nawet wygrać. Chłopcy dobrze zareagowali, wyzwolili w sobie sportową złość. Na pewno nie byliśmy ani tłem dla Lecha, ani gorszym zespołem.

Mariusz Rumak (trener Lecha): - Pierwsze 20 minut naprawdę było dobre w naszym wykonaniu. Nie wiem, czemu potem oddaliśmy inicjatywę. Górnik na II połowę wyszedł z chęcią odrobienia strat, a my dopiero w końcówce meczu zaczęliśmy stwarzać sytuacje. Gospodarze to jednak silny i doświadczony zespół. Dlatego punkt zdobyty na wyjeździe trzeba szanować.