(79. Garguła) Stępiński
Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

3000

Pogrom

Górnik Zabrze miał nadzieję na odzyskanie fotela lidera T-ME, ale Wisła Kraków wybiła je z głowy, wygrywając na Roosevelta aż 5:0. Hat-trickiem popisał się wpuszczony po przerwie Paweł Brożek.

Pierwsza odsłona niedzielnego pojedynku toczyła się w niezłym tempie, aczkolwiek u piłkarzy obu drużyn szwankowała dokładność, przez co nie udało im się stworzyć wielu dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. Po ok. 30 minutach mocniej przycisnęli gospodarze i byli bardzo blisko osiągnięcia celu, ale Ołeksandr Szeweluchin nie zdołał wepchnąć z kilku metrów piłki do bramki.

Niedługo potem groźną akcję przeprowadzili krakowianie, jednak tym razem Semir Stilić przestrzelił. W tej sytuacji uderzał jednak swoją słabszą - prawą - nogą, więc rezultat nie był zaskoczeniem. Kiedy kilka minut później Bośniak otrzymał podanie na swoją lepszą stopę, zademonstrował prawdziwy kunszt, strzelając idealnie w samo okienko i Pavels Steinbors nie miał wiele do powiedzenia.

W przerwie spotkania Franciszek Smuda zdecydował się wzmocnić siłę ognia, wpuszczając na boisko Pawła Brożka i wykazał się przy tym niesamowitym nosem, bo już trzy minuty po wznowieniu gry napastnik wpisał się na listę strzelców. Bramkarz Górnika tak pechowo piąstkował piłkę, że spadła pod nogi snajpera Wisły, a ten z prezentu bezlitośnie skorzystał.

Niespełna kwadrans później Brożek zdobył swoją drugą bramkę w tym spotkaniu i w tym momencie zabrzanie pewnie najchętniej zeszliby już do szatni, ale ich rywale bynajmniej nie zaspokoili jeszcze apetytów na zdobywanie bramek.

W 78. minucie było już 4:0 dla krakowian. Tym razem świetnym zagraniem popisał się Maciej Sadlok, który idealnie wyłożył piłkę Stiliciowi, a ten bez problemu zapakował ją do siatki.

Dzieła zniszczenia dokończył pięć minut później Brożek, wykorzystując podanie od Stilicia i kompletując tym samym hat-trick. W efekcie zabrzanie ponieśli jedną z najdotkliwszych porażek u siebie w historii. I to w meczu, w którym liczyli na awans do pozycję lidera...

Franciszek Smuda (trener Wisły): "Cieszy mnie to, że po trzech ligowych porażkach wygraliśmy i to na wyjeździe z silnym zespołem, który do piątku był liderem tabeli. Jestem zadowolony z całego zespołu. Wszyscy piłkarze zrozumieli, że kiedy się biega i walczy, mając przy tym umiejętności, to można wygrać, kiedy się stoi - nigdy. Każdy piłkarz musi mieć czas na przemyślenie: czy jego gra go zadowala czy nie. Pawłowi Brożkowi też to było potrzebne, wszedł po przerwie, trafił na zespół w dobrym rytmie rozgrywający spotkanie. Łatwo się jest wtedy zaczepić i przy jego umiejętnościach pozwoliło to na zdobycie trzech goli. Nie mogę powiedzieć czy odzyskał miejsce w wyjściowej jedenastce".

Józef Dankowski (trener Górnika): "Wiśle należą się gratulacje, a mnie jak i całej szatni jest wstyd za to co pokazaliśmy. To zdanie trenera Smudy jest ważne - kiedy się stoi nie można myśleć o korzystnym wyniku. Strata trzeciego gola nas dziś przybiła, a postawa w końcówce była już konsekwencją wcześniejszych wydarzeń. Dziś tylko nasi kibice stanęli na wysokości zadania. Po raz drugi po przerwie na kadrę coś w naszym zespole nie zadziałało. Musimy to przeanalizować i wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów. Można przegrać w ten sposób na wyjeździe, ale u siebie to nie przystoi. Trzeba walczyć, by nie stracić kolejnych bramek, my tego nie zrobiliśmy i stąd taki wysoki wynik".