Kibice - informacje:

Barwy:
Biało - niebiesko - czerwone

Nazwa:
"Torcida"

Przydomek kibiców:
"Żabole"

Sektor szalikowców:
"Trzynastka", aktualnie sektory 9 i 10.

Grupy kibiców:
"Torcida", "Żabole 1948" - Ultras Group, "Stara Gwardia".

Liczby:
Młyn od 1000 - 5000, na meczach z lepszymi rywalami (np. Legia, Ruch) 5000 - 10000.

Zgody:
Wisłoka Dębica, GKS Katowice.

Dawne układy i zgody:
Arka Gdynia, Cracovia, Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Zawisza Bydgoszcz, Polonia Bytom, Polonia Warszawa, GKS Tychy, ŁKS Łódź, Petrochemia Płock.

Fan-cluby:
Knurów, Rybnik, Ruda Śląska, Gliwice, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Kędzierzyn-Koźle, Łaziska, Orzesze, Leszczyny, Kęty, Libiąż, Piasek, Pyskowice, Toszek, Rydułtowy, Syrynia, Czerwionka-Leszczyny, Katowice, Świętochłowice, Bytom, Mysłowice, Mikołów, Pszczyna, Ornontowice, Przyszowice i inne.

Torcida Górnik:

Logo TorcidyTorcida - nazwa najbardziej zagorzałych kibiców Górnika Zabrze, biorących udział we wszystkich aspektach tzw. życia kibicowskiego. Pierwsi fanatyczni kibice pojawili się na stadionie przy Roosevelta, podobnie jak w przypadku innych ważniejszych polskich stadionów jeszcze w latach 70, jednak nazwę Torcida przyjęli dopiero w 1999 r. Torcidę tworzą zarówno tzw. ultrasi (osoby zajmujące się głównie dopingiem, oprawą spotkań), chuligani jak i zwykli kibice. Na stadionie Górnika, Torcida zasiada w centralnych sektorach, jest również obecna na każdym meczu wyjazdowym swojej drużyny. Grupa utworzyła stowarzyszenie, które zajmuje się organizacją opraw meczowych, wyjazdów oraz wspieraniem swojego klubu.

Dopingiem kieruje przywódca (osoba ciesząca się sporym autorytetem). Przykładowa pieśń kibiców Górnika:

To my chłopcy z Górnika zna nas cała liga, za Górnik!, za nasz KS!, pójdziemy aż po życia kres!

Nazwa Torcida została zaczerpnięta od brazylijskich grup kibiców, nazywanych torcidas (z portugalskiego torcer - kibicować). Również w innych krajach istnieją grupy o nazwie Torcida np. w Chorwacji kibice Hajduka Split.

Ultras Górnik:

Ultras (pojęcie ogólne):
Określenie najbardziej fanatycznych kibiców drużyn piłkarskich.

Ultras w Zabrzu:
Ultras Górnik - Żabole 1948 (Ultras Group), jako datę powstania należy przyjąć rok 2002. Początki były dość trudne, ale obiecujące, co spowodowało, że chętnych do pomocy nie brakowało i nie brakuje. Z upływem czasu przyszły i wyniki, oprawy zyskiwały na pomysłowości, estetyce, wyodrębnił się własny niepowtarzalny w kraju styl ultrasowania. Duży nacisk kładziemy na prezentacje wymagające pomysłowości i wkładu tzw. pracy własnej, odchodzimy nieco od pirotechniki, na rzecz flag, transparentów czy sektorówek, które dla nas mają większą wartość, pozwalają wyrazić przesłanie w nich zawarte, pirotechnika zaś jest niejako dodatkiem. Finanse - finansujemy się sami, co meczowe składki, wpłaty kibiców (urna, stowarzyszenie) pozwalają na wspólną zabawę zarówno nam jak i zgromadzonej na stadionie publice. Można śmiało rzec, że jest to jeden z kilku kluczowych elementów, który skłania kibica do przyjścia na stadion. Wiosną 2008 roku powstała nowa grupa "Stadionowi Pasjonaci", która zastąpiła dotychczasową "Ultras GZ".

Copyright © 2001-2013 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.