(74. Bojarski) Witkowski I
Jacek Granat (Warszawa)

14000

Zasłużona wygrana

Piłkarze Górnika odnieśli drugie kolejne zwycięstwo na własnym boisku. Jednak w odróżnieniu od wygranej z Ruchem (po bramce z karnego, którego nie było) ta z Cracovią (jedenasta w dwunastym I-ligowym meczu u siebie z krakowianami) była jak najbardziej zasłużona.

W poprzednim sezonie Górnik wygrał u siebie z Cracovią 5:1 i na pewno zabrzańscy piłkarze nie mieli nic przeciwko powtórzeniu tego wyniku. W pierwszej połowie gospodarze przeważali. Kilka razy w polu karnym Cracovii było gorąco. W 12. minucie Cabaj obronił strzał głową Gierczaka z kilku metrów, w 33. - po wrzucie z autu przez Hajtę mocno, ale ponad poprzeczką posłał piłkę Malinowski. Bramkarz gospodarzy mógł się z kolei trochę nudzić. Lekki strzał Witkowskiego w 45. minucie pomógł mu się rozgrzać.

Po przerwie nadal częściej akcje zaczepne wyprowadzali gospodarze, nie potrafili ich jednak zakończyć strzałami. Goście zdawali się być zadowoleni z bezbramkowego wyniku. I pewnie dowieźliby ten rezultat, gdyby nie Cabaj. W 71. minucie wydawało się, że po niegroźnym strzale Jarki ma już piłkę w rękach, nie zdołał jednak jej utrzymać i wolno wtoczyła się do siatki. Potem goście praktycznie ani razu poważniej nie zagrozili gospodarzom, którzy z kolei mogli, nawet powinni podwyższyć wynik. W 89. minucie po główce Jarki gości uratował słupek.

Trener Cracovii Stefan Majewski: "Dla obu drużyn to był bardzo ważny mecz. Powiedziałem zawodnikom, że jesteśmy w dobrej formie i Górnik nas nie pokona. Pokonać możemy się sami. I niestety tak się stało. Bramka, którą straciliśmy to nie zasługa Górnika tylko nasza. Nie mam pretensji do Cabaja. Ta piłka po prostu nie powinna się tam znaleźć. Nie stworzyliśmy może wielu sytuacji, ale czasem wystarczy jedna - tylko trzeba ją wykorzystać. Gdybyśmy jednak objęli prowadzenie, mogło być różnie".

Trener Górnika Ryszard Wieczorek: "W pierwszej połowie widać było w poczynaniach moich piłkarzy ogromną nerwowość. Brakowało płynności, nasze akcje były rwane, a dobrze ustawiona Cracovia skutecznie nam przeszkadzała. Po zdobyciu gola - kuriozalnego co prawda, ale to się zdarza - to napięcie zeszło z moich piłkarzy. I w końcówce mogliśmy w efekcie strzelić kolejne bramki".