Mężyk
Mirosław Górecki (Katowice)

20000

Jarka show! Derby dla Górnika!

W spotkaniu 7. kolejki Orange Ekstraklasy Górnik Zabrze rozgromił przed własną publicznością Polonię Bytom 4:0 (4:0).

20 lat czekali kibice obu drużyn na ekstraklasowy mecz Górnika z Polonią. Czas minął, ale wynik się nie zmienił. Znów zabrzanie wygrali 4:0.

Piątkowe spotkanie rozpoczęło się w sposób wymarzony dla gospodarzy. Prowadzenie objęli już w 29. sekundzie. Jarka strzelił ponad wysuniętym Żmiją i bytomski bramkarz skapitulował. Zabrzanie atakowali dalej. Obrona Polonii grała bardzo niepewnie. W 14. minucie zostawiony bez opieki w polu karnym gości Zahorski trafił jeszcze w bramkarza, ale już 10 minut później było 2:0. Jarka nie zmarnował sytuacji sam na sam ze Żmiją, a w kolejnej akcji podwyższył wynik po podaniu Brzęczka.

Poloniści nie umieli wykorzystać osłabienia defensywy Górnika (nie grali Tomasz Hajto i Mariusz Pawelec), bo rzadko przebywali z piłką pod bramką gospodarzy. W 38. minucie kapitan zabrzan Brzęczek znów dobrze podał, a "egzekucji" dopełnił Gierczak. Po przerwie gospodarze grali spokojnie kontrolując przebieg wydarzeń.

Mniej spokojnie było w sektorze zajmowanym przez bytomskich kibiców. Już przed meczem atakowali ochroniarzy, uspokoili się dopiero po akcji policjantów, którzy użyli armatek wodnych i gumowych kul. Mecz mógł się skończyć wyższym zwycięstwem Górnika. W doliczonym czasie gry Polonię po strzale Dancha uratowała poprzeczka.

Trener Polonii Dariusz Fornalak: - Żartując mógłbym stwierdzić, że drugą połowę zremisowaliśmy. A poważnie - pozostaje mi tylko przeprosić naszych sympatyków za widowisko, jakim ich uraczyliśmy. Górnik wygrał zasłużenie.

Trener Górnika Ryszard Wieczorek: - Na pewno szybko zdobyta bramka ustawiła nam spotkanie. Już dzień przed meczem widziałem u moich zawodników wielką mobilizację i chęć wygranej. Czasem jednak różnie bywa z realizacją. W pierwszej połowie byłem dumny z moich piłkarzy. Strzelili cztery gole, pokazali sporo ciekawych akcji. W drugiej części staraliśmy się kontrolować grę, mamy bowiem świadomość, że w ciągu trzech tygodni rozegramy siedem meczów. Trzeba więc rozważnie rozłożyć siły. Debiutujący w ekstraklasie Pazdan zagrał na stoperze jak profesor.