Fabus
Leszek Gawron (Mielec)

ok. 22 000

Wielkie derby dla Górnika!

Po ciekawym i zaciętym spotkaniu Górnik Zabrze pokonał Ruch Chorzów 1:0 w pierwszych od czterech lat derbach Śląska w Ekstraklasie.

Cztery i pół roku czekali kibice na ligową potyczkę Górnika z Ruchem. Zabrakło w piątek na stadionie w Zabrzu sympatyków gości, w związku z karą nałożoną na ich klub przez PZPN jeszcze w poprzednim sezonie.

W zespole gospodarzy zadebiutował pozyskany dzień przed meczem słowacki bramkarz Boris Pesković. Miał poprawić statystyki Górnika, który w pierwszych trzech meczach ligi stracił aż 9 goli. W wyjściowej "11" Ruchu też był debiutant - chorwacki obrońca Toni Golem.

Wielkie emocje zaczęły się już w 6. minucie. W sytuacji sam na sam z Mioduszewskim znalazł się Jarka. Sędzia dopatrzył się faulu i podyktował karnego, a bramkarza wyrzucił z boiska. Między słupkami stanął Chorwat Matko Perdijić a jedenastkę na gola pewnie zamienił Hajto. Ucieszeni kibice gospodarzy domagali się kolejnych bramek, tymczasem "niebiescy" ani myśleli się bronić. Pod obiema bramkami było "ciekawie". W 34. min siły na murawie się wyrównały. Na połowie Ruchu faulowany przez Moskala był Golem. W efekcie napastnik Górnika zobaczył czerwoną kartkę i poszedł do szatni.

Po przerwie najpierw zaatakował Ruch. W 60. minucie mogło być 1:1 gdyby "zapomniany" przez zabrzańskich obrońców w polu karnym Sokołowski uderzył mocniej. W rewanżu bliski pokonania bramkarza gości był Papeckis. Nerwowo zrobiło się na murawie, gra była ostra. Po starciu z Zahorskim obrońca Ruchu Klaczka kończył spotkanie z obandażowaną głową. Chorzowianie do końca walczyli o remis, zmęczeni zabrzanie (rozegrali trzeci mecz w ciągu tygodnia) bronili się.

W końcówce przy rzucie rożnym w polu karnym zabrzan walczył nawet bramkarz gości. Już w doliczonym czasie gry po strzale Dancha piłka trafiła w rękę Barana, arbiter jednak gry nie przerwał. Górnik zwyciężył ostatecznie w pierwszym meczu w tym sezonie.

Duszan Radolsky (Ruch): - Bardzo dobry mecz. Chcieliśmy wygrać, pchaliśmy akcje do przodu. Zabrakło tylko skuteczności. Karny? Robert Mioduszewski zapewniał mnie, że nie faulował. Muszę to jeszcze raz zobaczyć na wideo. Przed meczem miałem olbrzymi problem z zestawieniem linii obrony. Z powodu urazów ze składu wypadli Ireneusz Adamski, Krzysztof Nykiel i Ariel Jakubowski. Para stoperów Golem - Klaczka zagrała ze sobą pierwszy raz. Nie zawiedli. Zmiana Grzyba? Uznałem, że trzeba coś zmienić. Może tempo akcji, może jakość dośrodkowań...

Ryszard Wieczorek (Górnik): - Chciałoby się powiedzieć - nareszcie! Trzy kolejne porażki na pewno wpłynęły na morale zespołu. Wiedzieliśmy, że przyjeżdża do nas silny zespół, z sześcioma punktami na koncie. Po wtorkowym, bardzo dobrym meczu w Krakowie zabrakło nam doby na odpoczynek. Wtedy na pewno lepiej zregenerowalibyśmy siły i dziś grałoby nam się łatwiej. Po zdobyciu gola walczyliśmy nerwowo. Czerwona kartka Moskala to była głupota.

źródło: PAP / Gazeta Wyborcza