Zahorski
Zdzisław Bakaluk (Olsztyn)

9482

Porażka w klasyku

Górnik Zabrze przegrał z Legią w Warszawie 0:2 (0:1) w meczu 17. kolejki Orange Ekstraklasy.

Przez całe dziesięciolecia spotkania tych drużyn elektryzowały kibiców piłkarskich w całej Polsce. W ostatnich latach gracze z Zabrza najczęściej bronili się przed spadkiem, ale w bieżącym sezonie grają znacznie lepiej i sobotni mecz był ciekawym widowiskiem.

Legia 102. mecz tych drużyn w historii rozpoczęła od bardzo mocnego uderzenia. Już w trzeciej minucie Roger doskonale podał na prawe skrzydło do Miroslava Radovica. Serb wystawił piłkę na piąty metr gdzie już czyhał na nią Takesure Chinyama. Napastnik z Zimbabwe mocnym strzałem umieścił piłkę w bramce i było to jego dziesiąte trafienie w bieżącym sezonie.

W 10. minucie legioniści skopiowali akcję z początku meczu, ale tym razem w roli podającego wystąpił Chinyama. Strzał Piotra Gizy minął jednak o kilka centymetrów słupek bramki Borisa Peskovica. Niemoc strzelecka pomocnika Legii dała o sobie znać również w 22. i 37. minucie, kiedy nie potrafił pokonać bramkarza gości w dogodnych sytuacjach.

W 20. minucie poważnego urazu nabawił się obrońca gości Tadas Papeckys. Wziął on udział w jednej z nielicznych w pierwszej połowie ofensywnej akcji drużyny z Zabrza. Przy linii pola karnego Dickson Choto w niebezpieczny sposób wybił mu piłkę spod nóg. Sędzia uznał, że nie było faulu, ale zniesiony na noszach zawodnik nie wrócił już na plac gry. Podobny los spotkał innego "górnika" - Marisa Smirnovsa, który został zmieniony w trzeciej minucie drugiej połowy.

W drugiej odsłonie kibice obejrzeli ciekawsze zawody. Częściej do głosu dochodzili piłkarze Górnika, ale mieli kłopoty ze stworzeniem realnego zagrożenia pod bramką Jana Muchy. Najbliżej strzelenia gola byli w 70. minucie. Dalekim wrzutem z autu popisał się Tomasz Hajto, a do piłki najwyżej wyskoczył napastnik reprezentacji Polski Tomasz Zahorski. Po jego uderzeniu głową piłka przeszła obok bramki Legii. Minutę później mocny strzał Piotra Madejskiego udanie sparował Mucha.

Z kolei legioniści próbowali powiększyć prowadzenie, ale brakowało im determinacji i skuteczności. Kilkakrotnie groźnie próbował strzelać z dystansu Edson, ale gości ratował albo bramkarz, albo poprzeczka. W elemencie skuteczności szczególnie zawodził Giza, który do repertuaru niecelnych strzałów dodał niedokładne podania.

Wynik meczu ustalił 18-letni Maciej Rybus. Piłkarz, który rozgrywał drugi mecz w Orange Ekstraklasie, wpisał się na listę strzelców w 87. minucie. Trzy minuty wcześniej wszedł na plac gry, a po chwili wykorzystał podanie Chinyamy i z 10 metrów mocnym strzałem pokonał Peskovica.

Pomeczowe wypowiedzi trenerów i piłkarzy:

Ryszard Wieczorek (trener Górnika): - Trzeba powiedzieć, że w ostatnich spotkaniach nam nie idzie. Szybko stracona bramka ustawiła to, co się później działo na boisku. W pierwszej połowie było widać, że moi podopieczni boją się wziąć na siebie odpowiedzialność. Muszę ich jednak pochwalić za ambicję - w drugiej odsłonie potrafiliśmy się utrzymać przy piłce. Wygrał zespół lepszy pod względem umiejętności piłkarskich.

Jan Urban (trener Legii): - Po szybkiej bramce wydawało się, że będziemy mieli spokojny mecz. Niestety tak się nie stało - mieliśmy za dużo strat w środku pola i goście zaczęli dochodzić do głosu. W drugiej połowie oddaliśmy inicjatywę rywalom. Musieliśmy stworzyć zbyt wiele sytuacji, żeby zdobyć bramkę - nadal brakuje nam skuteczności. Będziemy nad tym pracować zimą. Jesteśmy zadowoleni ze zwycięstwa - chcieliśmy zakończyć rok miłym akcentem.

źródło: PAP

Wyniki typowania:
41 z 325 osób prawidłowo odgadło wynik spotkania: qrist, marre, Siken_KSG, edi menden, luke32, dakotan, M-CE ksg, romcio***, Mich@uKSG, depesz, Siwy1948, loki1991, FC.BASTEK, tomxx, mmatiass, Pasztecik, endriu_sz, tatar70, boss67, 19wiacek48, tomekRudaSlaska, Pori1992, urbi11, Claudia, 19olka48, damian76, piotreknl88, Tomek, dr_X_83, kajetan, speedy, piaseksg, 94ginger94, corner, DuGi KSG, ader, Gyno87, benedykt, wysza, schalkowiec, siara85. typowanie