Pitry
Dawid Piasecki (Słupsk)

2000

Niezasłużona porażka

W spotkaniu otwierającym 16. kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy i zarazem "wiosenną" rundę PGE GKS Bełchatów pokonał Górnika Zabrze 1:0 (0:0). Sytuacja drużyny Henryka Kasperczaka jest już coraz trudniejsza.

Przed spotkaniem w Bełchatowie wszyscy zadawali sobie pytanie czy Górnik przełamie w końcu swoją fatalną passę i czy strzeli swoją pierwszą bramkę na wyjeździe. Z kolei bełchatowianie przystępowali do meczu z teoretyczną szansą objęcia fotela lidera. Musieliby jednak, pokonać zabrzan różnicą dziewięciu bramek.

Goście rozpoczęli spotkanie dość ofensywnie zamykając momentami bełchatowian w okolicy własnego pola karnego. "Górnicy" kilkakrotnie zagrozili bramce strzeżonej przez Krzysztofa Kozika lecz Grzegorz Bonin z Jerzym Brzęczkiem nie wykorzystali świetnych okazji do objęcia prowadzenia.

Zabrzanie atakowali dalej. W 27. min. Kołodziej podał do boku do Bonina a ten dośrodkował w pole karne GKS-u. Tam najwyżej wyskoczył Smirnovs, ale piłka po jego strzale głową przeleciała ponad bramką. Minutę później głową uderzał Pitry, ale z podobnym skutkiem jak wcześniej kolega.

W 31. minucie gola mogli zdobyć gospodarze. Janusz Gol potężnie uderzył na bramkę Górnika z ok. 20 m, a piłka wylądowała na spojeniu słupka z poprzeczką.

Goście na sześć minut przed końcem pierwszej połowy przeprowadzili dwie akcje, które powinny skończyć się bramkami lecz kapitan Górnika Jerzy Brzęczek i Marcin Wodecki nie potrafili pokonać Kozika.

W czasie przerwy bełchatowianie musieli usłyszeć kilka ostrych słów od swojego trenera Pawła Janasa, gdyż na drugą połowę wyszli całkowicie odmienieni.

W 63. minucie gry na bramkę Górnika "poszła" szybka kontra, Łukasz Garguła zacentrował do Piotr Kuklisa, który strzałem bezpośrednio z powietrza umieścił piłkę w bramce Górnika.

Po strzeleniu gola GKS cofnął się do obrony oddając pole gry gościom. Górnicy atakowali bez przekonania i nie zdołali zdobyć pierwszej w tym sezonie bramki na wyjeździe.

Ostatecznie gospodarze zrealizowali swój plan minimum i "dowieźli" minimalne zwycięstwo do końca spotkania inkasując trzy punkty. Górnik, który nie odstawał od gospodarzy, pomimo kilku bramkowych sytuacji przedłużył swoją fatalną passę i pozostanie na ostatnim miejscu w tabeli.

Trener Górnika, Henryk Kasperczak: - Powiem krótko. Popełniony błąd przy bramce i nieskuteczność ofensywna. To się powtórzyło. Jest niesprawiedliwość w piłce. Straciliśmy gola i wyjeżdżamy bez punktów. Jeżeli chodzi o prasowe informacje dotyczące zmian w Górniku, to proszę się zgłosić do autora artykułu. Być może któryś z wymienianych w prasie piłkarzy trafi do Górnika, jednak na razie są bardzo daleko od naszej drużyny, bo ja z nimi nie rozmawiam. W sprawach kadrowych mogę dzisiaj powiedzieć tylko tyle, że zmiany na pewno będą.

Szkoleniowiec GKS, Paweł Janas: - Był to dla nas bardzo trudny mecz, bo Górnik postawił nam wysoko poprzeczkę. Przed przerwą nie graliśmy nic, po przerwie było trochę lepiej. Teraz musimy wytrzymać jeszcze tydzień i przeżyć ostatni mecz. Zmiana Kuklisa była przygotowana jeszcze przy stanie 0:0, jednak Costly był tak zaskoczony tym, że ma wejść na boisko, że przebierał się z piętnaście minut. Tak mnie tym drażnił, że mało brakowało, a wcale by nie wszedł na boisko.