(84. Rybski) Zabłocki
Marcin Szulc (Warszawa)

18000

Pozostajemy w grze

W ostatnim sobotnim meczu Ekstraklasy Górnik Zabrze odniósł zwycięstwo nad Lechią Gdańsk 2:0 (1:0). Trzy punkty zdobyte przez zabrzan przedłużają nadzieję zespołu na utrzymanie się lidze.

Już w 3. minucie, napastnik Lechii Maciej Kowalczyk znalazł się w sytuacji sam na sam z Sebastianem Nowakiem, jednak trafił wprost w bramkarza Górnika, nie wykorzystując stuprocentowej szansy na zdobycie gola.

Podopieczni Henryka Kasperczaka, dla których każde spotkanie jest teraz "meczem o życie" szybko odpowiedzieli na tę akcję, bowiem już w 9. minucie gry prowadzili 1:0. Bramkę dającą prowadzenie zespołowi zdobył Mariusz Magiera, który po znakomitym podaniu Piotra Madejskiego z lewej strony boiska uderzył mocno, umieszczając piłkę pod poprzeczką bramki Pawła Kapsy. Chwilę później Madejski huknął z prawego skrzydła, ale tym razem piłka minęła bramkę Lechii.

Lechia była bliska wyrównania w 23. minucie, gdy Jakub Zabłocki wykorzystał złe ustawienie obrońców Górnika i wyszedł na pozycję sam na sam z Sebastianem Nowakiem. Uderzył jednak bardzo niecelnie.

Pięć minut później Adam Banaś strzelił mocno z rzutu wolnego z odległości ok. 30 metrów, jednak posłał piłkę obok bramki Lechii.

W 30. minucie Paweł Kapsa zdołał wyłapać potężne uderzenie Grzegorza Bonina z 25 metrów, a kilkanaście sekund później Robert Szczot, mający przed sobą tylko bramkarza Lechii, posłał piłkę obok bramki.

Tuż przed przerwą kapitalną akcją popisał się Piotr Madejski, który na prawym skrzydle minął trzech obrońców Lechii, wbiegł w pole karne i oddał mocny strzał w krótki róg bramki Lechii. Kapsa popisał się jednak świetną interwencją i wybił piłkę za linię końcową. Na przerwę oba zespoły schodziły przy stanie 1:0 dla Górnika.

W 58. minucie zabrzanie mieli okazję na podwyższenie wyniku. Po głębokim dośrodkowaniu Bonina piłka zmierzała do bramki Lechii, jednak Kapsa w ostatniej chwili zatrzymał piłkę.

Między 70, a 85 minutą gry Lechia zepchnęła Górnika do defensywy, próbując za wszelką cenę zdobyć wyrównującego gola. Nie miała jednak siły przebicia do pokonania dobrze sprawującej się tego dnia zabrzańskiej obrony.

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się wynikiem 1:0 dla gospodarzy na cztery minuty przed końcem wynik na 2:0 podwyższył po podaniu Grzegorza Bonina Dariusz Kołodziej.

Wygrana nie polepszyła sytuacji Górnika w tabeli, ale mocno zbliżyła go do zespołów, które zajmują miejsca poza strefą spadkową. Do 12, 13 i 14 drużyny Ekstraklasy zabrski klub traci już tylko jeden punkt.

Trener Lechii, Tomasz Kafarski: - Nie było to złe widowisko, a szybko zdobyta przez Górnika bramka otworzyła grę. Jestem dumny z mojej drużyny, że przy tym wyniku potrafiła dominować w drugiej połowie i tylko szkoda niewykorzystanych sytuacji, które nie dały nam nawet jednego punktu.

Trener Górnika, Henryk Kasperczak: - To był mecz walki dwóch drużyn, których celem jest utrzymanie się w ekstraklasie. Od strony psychologicznej w lepszej sytuacji byli goście mający cztery punkty przewagi nad nami. My od bardzo dawna gramy pod ogromną presją i cieszę się, że drużyna to wytrzymuje. Myśle, że w tych ostatnich czterech meczach doczekamy momentu, w którym ta presja osłabnie.

Typowanie wyniku:

139 z 358 osób prawidłowo wytypowało wynik meczu: żyrandol, ifei, dawid.jwiak, tigo, kris19483, Pasztecik, 2bolo, 19Rudziol48, Pasztecik, 19anus48, pleszczu, DaroKSG, Aman91, Sasuke, zabol-zory, lebioo, zonker, luki, fenix, SsEeBbUuSs, matir23, kris96, robi85_3, 19monia48, robcioksg, marre, chudy1948, urania, mirsto, jackieziomq, TommmTG, erix94, zachary76, juzik48, swirek85, peniol, gornik312, brutal, rafal85, __edson__, Adam, kostek, lukas1980, KristofKSG, rumcajs94, 19byny48, 500daniel800, cepa, Adi89, Pachol, vasyil, kolcz1948, dakotan, kg48, michal1ksg, Strzalka, dandi, jaxsg, mania999, farmer1948, paulek68, piko97, marcelek, Lepek, Kutecka 24, czabam, jimmyjoe1, Baku, janek59, marcingieblo, dlugi ksg, 19mati48, torcida25, Darek G, Tifo 78, BlacKSG, tomx, MajsterKSG, koza96, marek76, bioły, raf84, rajmund, martin3000, NoName, Pacyn1983, chodor81, olagola, Arti, S!zE, lelek, żabol77, 19Slonzok48, krzysiek_kibic, jarow, konri, soslandia, norbi360, M@TI_HARD, bobeKSG, yorke4, dziu75, $wiЯeqKSG, helmut, danio, niwea, michalpl14, godularsl, tmx, ljot17, esiu waryniol ksg, Mariusz T, tigo, maczo, herkules78, IgorCZK, Opel, polny, lasman, Juretzki, janoo22, flejos15, kusior, adriano89, adam_1991, dylan80, Szefer, maszek, 19gosiek48, gruby406, tomek26, sebek198264.