Zahorski
Marcin Borski (Warszawa)

4000

Porażka w arcyważnym meczu

W meczu 22. kolejki Ekstraklasy Górnik Zabrze przegrał w Gliwicach z miejscowym Piastem 0:1 (0:1). Bezcennego dla gliwiczan gola zdobył Mariusz Muszalik w 35. minucie spotkania.

Gospodarze po raz pierwszy w historii rozegrali mecz ekstraklasy na swoim stadionie, bowiem po awansie spotkania "u siebie" organizowali w Wodzisławiu. Ponieważ na gliwicki stadion nie będą na razie wpuszczani kibice gości, sympatykom Górnika pozostało dopingowanie swoich piłkarzy zza płotu.

Mecz był arcyważnym spotkaniem dla obydwu drużyn bezpośrednio rywalizujących ze sobą o utrzymanie. Zwycięstwo pozwalało Górnikowi zbliżyć się do bezpiecznej strefy i do dzisiejszego rywala na zaledwie jeden punkt. Porażka spowodowała, że podopieczni Henryka Kasperczaka wciąż okupują ostatnie miejsce w tabeli.

Gola na wagę trzech punktów zdobył w 35. minucie przepięknym strzałem w samo "okienko" bramki Nowaka Mariusz Muszalik. Zawodnik Piasta przejął piłkę po niewykorzystanej przez Sebastiana Olszara sytuacji sam na sam z bramkarzem. Bramka Muszalika była pierwszą, historyczną, którą Piast strzelił w Ekstraklasie na własnym stadionie. Wcześniej gliwiczanie w roli gospodarzy o punkty rywalizowali na obiekcie Odry Wodzisław.

Gospodarze mogli prowadzić jeszcze wyżej, ale w 38. minucie po niepewnej interwencji Nowaka, piłkę z linii bramkowej wybił Grzegorz Bonin.

Najlepsze okazje dla Górnika zaprzepaścili w pierwszej połowie Smirnovs, który z bliska uderzył niecelnie głową oraz Gorawski, który mając przed sobą tylko Kasprzika uderzył wysoko nad poprzeczką.

Druga część gry nie przyniosła wielu czystych sytuacji pod którąkolwiek bramką. Szansę w 73. minucie na swojego drugiego gola miał Muszalik, ale jego kolejna "bomba" została wybroniona przez Vaclavika, który w przerwie zastąpił kontuzjowanego Nowaka. Górnik mógł natomiast doprowadzić do wyrównania w 83. minucie, ale równie silny strzał Kołodzieja poszybował nad poprzeczką bramki Kasprzika.

Trener Górnika Henryk Kasperczak: Mój zespół zagrał dziś nieskutecznie, zabrakło wykończenia akcji ofensywnych. Piast nam przeszkadzał w konstruowaniu gry, straciliśmy ważne punkty i kilku istotnych dla drużyny piłkarzy. Damian Gorawski i Sebastian Nowak zeszli w przerwie, a Robert Szczot dotrwał, utykając, do końca meczu. W kolejnych spotkaniach musimy się poprawić.

Trener Piast Dariusz Fornalak: Kopciuszek ekstraklasy wygrał dziś z jednym z najbardziej zasłużonych klubów. To wielki dzień dla Piasta i Gliwic. Po tym zwycięstwie mamy siedem punktów przewagi nad Górnikiem i to na dziś duża zaliczka. Dodatkowa motywacja finansowa nie miała wpływu na mobilizację moich piłkarzy zwłaszcza, że prezes klubu poinformował ich o tym po meczu.