Zahorski
Włodzimierz Bartos (Łódź)

2500

Kolejna porażka

W spotkaniu 15. kolejki Ekstraklasy Górnik przegrał w Warszawie z Polonią 0:2 (0:1). Zabrzanie doznali w lidze trzeciej z rzędu porażki.

Przed tym meczem oba zespoły dzieliło w tabeli 13. miejsc i 18 punktów, ale na boisku ta różnica na korzyść gospodarzy długo nie była dostrzegalna.

Podopieczni trenera Henryka Kasperczaka od pierwszego gwizdka sędziego wykazywali więcej chęci do gry, częściej atakowali, choć klarownych okazji do zdobycia gola nie stworzyli.
Największe niebezpieczeństwo polonistom groziło ze strony Przemysława Pitrego. W ósmej minucie skrzydłowy zabrzan niewiele pomylił się strzelając z okolic narożnika pola karnego, a sześć minut później zabrakło mu precyzji przy uderzenia głową po "wrzutce" Litwina Mariusa Kizysa.

Gospodarze po raz pierwszy groźnie zaatakowali w 27. minucie. Po zderzeniu dwóch graczy Górnika Filip Ivanovski niemal od połowy boiska biegł sam w kierunku Sebastiana Nowaka i zmęczony pokonanym dystansem uderzył zbyt lekko, by pokonać bramkarza gości. Macedończyk zrehabilitował się w 36. minucie, kiedy uprzedził obrońców rywali i strzałem z bliska po dośrodkowaniu obchodzącego w sobotę 34. urodziny Czecha Radka Mynara zapewnił "Czarnym Koszulom" prowadzenie. To jego ósmy gol w sezonie.

Dwie minuty po przerwie gospodarze zmarnowali świetną okazję do podwyższenia wyniku, kiedy po akcji Jarosława Laty lewą stroną boiska Radosław Majewski z bliska trafił w ofiarnie interweniującego Mariusza Magierę. W odpowiedzi centymetrów zabrakło, by wykorzystując niezdecydowanie obrońców wyrównał Grzegorz Bonin - piłka po jego strzale głową toczyła się niemal wzdłuż linii bramkowej, ale minęła prawy słupek bramki gospodarzy.
Trenerowi Henrykowi Kasperczakowi pozostało złapać się za głowę...
Od 72. minuty zabrzanie grali w dziesiątkę, gdyż czerwoną kartkę za kopnięcie leżącego już na ziemi Ivanovskiego otrzymał Tomasz Hajto, którego wyraźnie rozzłościła nieustępliwość Macedończyka.

Pięć minut później nieszczęść gości ciąg dalszy. Po nieudanym strzale zdobywcy pierwszego gola piłka wyleciałaby poza boisko, gdyby nie głowa interweniującego Łotysza Marisa Smirnovsa, który skierował ją do własnej bramki. 2:0 dla Polonii i było "po meczu".

Górnik przegrał w tym sezonie już po raz dziesiąty i w tabeli zajmuje ostatnie miejsce.

Henryk Kasperczak, trener Górnika: - Jesteśmy w wyraźnym dołku. Nie mam pretensji do piłkarzy, bo walczyli i dali z siebie wszystko, ale co z tego skoro znowu przegraliśmy. Do momentu utraty bramki jeszcze jakoś to wygląda, ale później jest coraz gorzej. Moim zdaniem głównie problem leży w głowach, choć indywidualne błędy także niestety nam się zdarzają. Zrobimy co w naszej mocy, by przed zimową przerwą jeszcze zdobyć jakieś punkty, a później zastanowimy się jakich zmian trzeba dokonać, bo że takie są potrzebne nie ulega wątpliwości. Dziś dodatkowo szkoda, że w ważnym momencie opuścił nas jeszcze Tomek Hajto, który zachował się bardzo nieodpowiedzialnie.

Jacek Zieliński, trener Polonii: - Cieszymy się bardzo z tego zwycięstwa i trzech punktów, ale równie zadowolony jestem z faktu, że potrafiliśmy się podnieść po "laniu", jakie przed tygodniem dostaliśmy w Poznaniu. Zespół zareagował prawidłowo, piłkarze podnieśli głowy do góry, a na twarzach znowu pojawił się uśmiech. Mieliśmy trochę obaw przed tym spotkaniem, bo Górnik to lepszy zespół niż wskazuje na to miejsce w tabeli. Mamy 31 punktów, a to dorobek, o którym przyjeżdżając w lipcu całą drużyną do Warszawy nie śmieliśmy nawet marzyć.