(88. Pitry) Świątek
Hubert Siejewicz (Białystok)

1500

Górnik znowu w Ekstraklasie!

Po roku przerwy piłkarze Górnika ponownie zagrają w Ekstraklasie. W 33. kolejce I ligi zabrzanie pokonali na wyjeździe 1:0 (0:0) Dolcan Ząbki i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewnili sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zwycięską bramkę dla Górnika w 78. minucie meczu strzelił Tomasz Zahorski.

Mecz lepiej rozpoczęli gracze Dolcanu. Już w 7. minucie groźnie zza pola karnego strzelał Marcin Stańczyk. Podopieczni Adama Nawałki odpowiedzieli w 23. minucie. Adrian Świątek podał na lewą stronę do Marcina Wodeckiego, który popisał się technicznym uderzeniem z ostrego kąta. Piłka minimalnie minęła słupek bramki Rafała Misztala.

Zabrzanie do przerwy dominowali na boisku, ale z ich przewagi niewiele wynikało. Akcje Górnika kończyły się z reguły przed polem karnym Dolcanu, brakowało ostatniego podania.

Od początku drugiej połowy goście mieli inicjatywę, ale nadal brakowało skuteczności. Najbliżej strzelenia bramki w 57. minucie był Tomasz Zahorski. Nie zdołał jednak dołożyć nogi po przypadkowym zagraniu Mariusza Przybylskiego.

Zabrzanie dopięli swego w 78. minucie. Mariusz Magiera podał w pole karne do Konrada Cebuli, który dośrodkował wprost na głowę Zahorskiego. Napastnik Górnika jedynie dopełnił formalności. Dolcan stanął przed szansą wyrównania w 90. minucie, ale strzał Dariusza Dadacza z rzutu wolnego był bardzo niecelny.

Goście byli zespołem lepszym i zasłużenie wygrali. Kolejkę przed końcem rozgrywek I ligi, zabrzanie mogą świętować awans do Ekstraklasy.

Piłkarze Górnika zrobili to, co było ich obowiązkiem. Wobec kibiców, wobec legendy klubu, wobec samych siebie. Styl, w jakim wracają do Ekstraklasy, nie powala jednak na kolana. Górnik doczołgał się do Ekstraklasy.

Adan Nawałka (trener Górnika): - Przede wszystkim cieszymy się ze zdobytych punktów, co automatycznie dało nam awans do ekstraklasy. Nie oglądaliśmy się na nikogo, trzymaliśmy wszystko w naszych rękach. Od pierwszych dni przygotowań do rundy taką strategię obraliśmy. Wielu spisywało nas na straty, bo mieliśmy przed wiosną stratę czterech punktów do drugiego miejsca i mieliśmy bardzo trudny terminarz, dziewięć spotkań na wyjeździe i sześć u siebie. Przeżywaliśmy trudne chwile, takie jak porażki, które muszą przede wszystkim być konstruktywnie analizowane, jak w po meczu z Sandecją. Użyłem odpowiednich środków psychofizycznych, aby motorycznie i mentalnie drużyna była na odpowiednim poziomie. Zawodnicy wykonali fantastyczną pracę, która gwarantowała nam, że będziemy zdobywać punkty. Gratulacje dla wszystkich związanych z Górnikiem, również dla kibiców, którzy wierzyli i dopingowali nas cały czas.

Dariusz Kubicki (trener Dolcanu): - Chciałbym pogratulować Górnikowi awansu. Powiedziałem zawodnikom w szatni, że przegraliśmy z drużyną z ekstraklasy. Zaprezentowaliśmy się godnie i nie przynieśliśmy wstydu klubowi. Szkoda, że ta dobra dyspozycja nie przełożyła się chociaż na zdobycz jednego punktu.

źródło: TVP Sport / Gazeta Wyborcza / dolcanzabki.com