(63. Kasperkiewicz) Feliksiak
Paweł Pskit (Łódź)

9000

Pewna wygrana

4 października ubiegłego roku Górnik strzelił trzy gole w Stalowej Woli. Od tego czasu - aż do soboty - nie udało się drużynie z Zabrza zdobyć w meczu o punkty więcej niż jednej bramki. Po blisko 6,5 miesiącach ta mało chlubna seria została przerwana.

Tydzień przed meczem ze Zniczem, Górnik bardzo słabo wypadł w sparingu z Ruchem Radzionków. Sprawdzane wtedy ustawienie kompletnie nie zdało egzaminu, więc Adam Nawałka poszukał nowych rozwiązań. W środku pola pierwszy raz zagrali obok siebie Strąk z Balatem i trzeba przyznać, że w porównaniu z wcześniejszymi meczami takie ustawienie wypadło co najmniej poprawnie. W ataku wyszedł od początku Adrian Świątek, a na lewą stronę defensywy wrócił po urazie kręgosłupa Mariusz Magiera.

Pierwszy groźny atak przeprowadzili goście. Z linii pola karnego strzelał Kamil Biliński, ale około metr od słupka. Generalnie gra toczyła się jednak cały czas pod dyktando Górnika, który zagrał najlepszy mecz w tym roku. – Widziałem kilka spotkań na TVP Sport. Dziś było trochę dobrej piłki – przyznał Jerzy Gorgoń, któremu przypadła do gustu gra w obronie Michała Pazdana. – Ładnie czyścił pole i dobrze czyta grę – takie komplementy z ust Gorgonia to już coś.

Od początku bardzo aktywny był po prawej stronie Grzegorz Bonin. Może nawet za bardzo chciał, bo aktywność nie zawsze szła w parze z dokładnością, ale z czasem stał się motorem napędowym niemal wszystkich ofensywnych akcji Górnika.

Bramka na 1-0 padła po dośrodkowaniu z prawej strony. Strzał głową Świątka obronił Bieniek, ale odbił piłkę na głowę Zahorskiego. Z jego strzałem nie był już w stanie sobie poradzić. Już do przerwy na boisku nie działo się wiele ciekawego, za to zaraz po wznowieniu gry zabrzanie rzucili się na rywala, jakby założyli sobie, że drugi gol musi paść w ciągu 4-5 minut. Część gości nie siadła jeszcze na trybunie, kiedy Górnik nie wykorzystał dwóch wybornych okazji bramkowych. Strzał Świątka z metra minął słupek. Gol jednak nie padł, a pięć minut później mogło być 1-1. Kapitalny strzał z 25 metrów oddał Biliński i piłka trafiła z ogromną siłą w słupek. Jeszcze w 72 minucie Nowak świetnie poradził sobie ze strzałem Tomasza Chałasa, ale wtedy było już 2-0 i Górnik na tę bramkę na pewno zasłużył. Bonin z prawej strony wpadł w pole karne i bardzo przytomnym, technicznym strzałem trafił do siatki.

Kolejne gole już nie padły, choć jeszcze 3-4 raz Górnik był o krok od podwyższenia wyniku. Wodecki i Gajewski mieli świetne okazje, ale zabrakło im zimnej krwi pod bramką Bieńka.

Jacek Grembocki (Znicz): - Przyjechaliśmy do zespołu, który chce awansować z zamiarem wykorzystania sytuacji, które nam się przytrafią. Mieliśmy trzy, niestety nie udało się tego przełożyć na bramki. Mój zespół starał się, walczył. Teraz mamy dwa ciężkie mecze u siebie, które będą decydowały o tym czy będziemy się jeszcze liczyć w walce o utrzymanie.

Adam Nawałka (Górnik): - Najważniejsze były trzy punkty i taki cel osiągnęliśmy. Zawodnicy bardzo chcieli wygrać, włożyli maksimum wysiłku by przełamać się po porażce z Sandecją. Momentami gra była bardzo poprawna i to cieszy przed kolejnym meczem. Co do zmian, to kilku zawodników zgłaszało wcześniej kontuzje: Mariusz Magiera, to samo Grzesiek Bonin. Tomek Zahorski też miał problem z przywodzicielem. Kolejny mecz gramy w środę i tylko o tym myślimy.

źródło: Sport / gornikzabrze.pl