(75. Masaryk) Dudzic
Daniel Stefański (Bydgoszcz)

9100

Górnik wygrywa i pnie się w górę tabeli!

W meczu kończącym 20. kolejkę Ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał ostatnią w tabeli Cracovię 1:0 i ma już tylko dwa punkty straty do wicelidera - Jagiellonii Białystok.

Jeszcze kilka tygodni wcześniej pojedynek z zamykającą tabelę ekstraklasy Cracovią nie wywołałby w Zabrzu nerwowości. Jednak bardzo dobra postawa prezentowana wiosną przez skazywanych już na spadek krakowian musiała zmienić nastawienie ekipy trenera Adama Nawałki. Tym bardziej, że Górnik przegrał w poprzedniej kolejce wyjazdowy, derbowy mecz z Ruchem 0:3.

Przed meczem na stadionie fetowano powrót do ekstraklasy piłkarzy ręcznych NMC Powen Zabrze. Początek spotkania toczył się zdecydowanie pod dyktando "Górników", jednak długo nie potrafili oni zagrozić bramce Cracovii. Udało się w 18. minucie. Tomasz Zahorski na 30. metrze zgrał piłkę głową do Daniela Sikorskiego, który samotnie popędził na bramkę, położył bramkarza i pewnie umieścił piłkę w siatce.

Od tego momentu gra się ożywiła. Dwukrotnie zabrzańskich obrońców i bramkarza "postraszył" Aleksejs Visniakovs, strzelając obok słupka. Po drugiej stronie boiska Wojciecha Kaczmarka próbował z daleka zaskoczyć Sikorski.

Plan gości na drugą połową był oczywisty - musieli walczyć o odrobienie straty. Wiedzieli o tym zabrzanie, starający się grać daleko od własnego pola karnego i nie rezygnujący z prób podwyższenia wyniku. I to gospodarze częściej zagrażali bramce rywali. Kwadrans przed końcem spotkania swojego drugiego gola mógł zdobyć Sikorski. Jego strzał głową z kilku metrów z trudem obronił bramkarz Cracovii, podobnie jak uderzenie Adama Banasia kilka minut później. Do końca meczu pod bramką "Pasów" jeszcze kilkakrotnie było "gorąco".

Jednak wiadro zimnej wody na rozgrzane głowy zabrzańskich kibiców mógł w 89. minucie wylać Visniakovs, gdyby trafił do bramki mając przed sobą tylko Adama Stachowiaka. To była ostatnia szansa Cracovii na remis.

Drużyna Jurija Szatałowa nie zdołała podtrzymać świetnej passy. Wiosną walcząca o utrzymanie w Ekstraklasie ekipa z Krakowa jeszcze nie przegrała, remisując z Legią i Śląskiem oraz odnosząc zwycięstwa nad Lechem i Koroną. Tym razem jednak trafiła kosa na kamień. Górnik wygrywając awansował na 5. miejsce w tabeli i traci do wicelidera -Jagiellonii tylko dwa punkty.

Trener Cracovii Jurij Szatałow: - Na pewno przespaliśmy pierwszą połowę meczu, a o porażce zadecydowały przede wszystkim nasze błędy w defensywie. Na plus drużynie mogę zapisać momentami poprawną grę w ataku, ale tylko w środku boiska, bowiem zabrakło nam wykończenia akcji.

Trener Górnika Adam Nawałka: - "Pracę domową" odrobiliśmy najlepiej jak potrafiliśmy. Przerwa reprezentacyjna bardzo dobrze wpłynęła na zawodników. Staraliśmy się wyeliminować błędy taktyczne z poprzednich meczów i wzmocnić drużynę mentalnie. Mam nadzieję, że w kolejnych meczach zagramy z taką samą determinacją i jeszcze bardziej kreatywnie.

źródło: WP / PAP / PS

Wyniki typowania:

33 z 204 osób prawidłowo odgadło wynik meczu: david_ksg, dojo1, michal1ksgkłodnica, any40, luki, 92krowaKSG, ROMEO1970, kedzierz, kiper, pasztecik, kulawy, micol, h.rudi, 19byny48, momir, alko, czabanzksg, borek, 8Lucas2KSG, 19Slonzok48, helmut, luke32, spiker, żyrandol, ambo, siekaczz, ibi92, MunaKSG, uszy 3, kristofksg, Vis, Chudów_Adam1987, wypiory95. typowanie