Zahorski
Adam Lyczmański (Bydgoszcz)

10 123

Pierwsze punkty zdobyte!

W meczu 2. kolejki Ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał w Lubinie miejscowe Zagłębie 2:1.

Bardzo ciekawy mecz obejrzeli kibice na Dialog Arenie w Lubinie. Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla gości, a już po kwadransie na listę strzelców wpisał się Tomasz Zahorski. Snajper Górnika otrzymał piłkę w polu karnym, znakomicie ograł dwóch obrońców i pokonał bezradnego bramkarza.

W odpowiedzi na czystą pozycję wychodził Wojciech Kędziora, ale w ostatniej chwili zdołał zablokować go Mariusz Jop. Bramka Zahorskiego ustawiła dalszą grę. Górnicy cofnęli się do obrony, a "Miedziowi" próbowali skonstruować skuteczny atak pozycyjny. Zabrzanie bardzo umiejętnie wybijali ich z rytmu, dobrze spisywała się obrona. Lubinanie mieli przewagę, ale nie stwarzali sytuacji podbramkowych. Próbowali więc strzałów z dystansu. Taki oddał m.in. w 30 minucie Amer Osmanagić. Bramkarz Górnika nie dał się jednak pokonać i do przerwy na tablicy wyników widniał wynik niekorzystny dla gospodarzy.

Po przerwie kibiców zgromadzonych na Dialog Arenie poderwał Kamil Wilczek, który wykorzystał wrzutkę Mateusza Bartczaka i błąd Michała Bembna, kierując piłkę do siatki.

Po zdobyciu gola Zagłębie jeszcze bardziej zaatakowało Górnika i miało kolejne szanse. Najlepszą zmarnował Costa Nhamoinesu, który w 60. minucie z bliskiej odległości nie trafił po strzale głową.

W 64. minucie na prowadzenie ponownie wyszli jednak goście. Po kapitalnie przeprowadzonej kontrze, w znakomitej sytuację znaleźli się Adrian Świątek i Grzegorz Bonin, rozegrali piłkę między sobą, a pierwszy z nich skierował ją ostatecznie do siatki. Chwilę później powinno być 3:1 dla Górnika. Bonin znalazł się już sam na sam z Isailoviciem, ale nie zdołał strzelić gola. W ostatniej chwili zatrzymał go wracający rozpaczliwie Costa.

Swoje szanse mieli też gospodarze, ale mylił się Wilczek. Goście grali bardzo dobrze w defensywie i co pewien czas groźnie atakowali. Ostatecznie wynik meczu nie uległ już zmianie i zabrzanie dopisali do swojego konta cenny trzy punkty.

Adam Nawałka (trener Górnika Zabrze): - To zwycięstwo jest budujące dla zawodników, bo przyjechaliśmy tutaj zdobyć punkty i wszystko podporządkowaliśmy temu celowi. Z tego powodu poziom tego spotkania zszedł na drugi plan i liczył się dla nas tylko korzystny wynik. Chłopcy zasłużyli na duże słowa uznania za ambicję i wolę walki. Muszę jednak uczulić chłopaków na większą koncentrację. Przecież w meczu z Polonią także straciliśmy bramkę w podobnie głupi sposób, gdy moi podopieczni zagrali niefrasobliwie. Wygraliśmy z ciekawym zespołem, który jest jeszcze w trakcie budowania, ale widać, że to co zapoczątkował Franciszek Smuda i teraz kontynuuje Marek Bajor zaczyna przynosić efekty.

Marek Bajor (trener Zagłębia Lubin): - Nasza gra była dzisiaj lepsza niż w poprzednim meczu z Koroną Kielce, ale nie na tyle, żeby zdobyć chociaż jeden punkt. Uważam, że z przebiegu tego spotkania ten punkt nam się należał, ale tak nieraz bywa, że się nie układa. Tych groźnych sytuacji nie stworzyliśmy za wiele, ale myślę, że powinniśmy jeszcze coś strzelić, a nie powinniśmy tracić takich bramek jak dziś. Na pewno przeanalizuję grę pary stoperów w dzisiejszym spotkaniu. Absolutnie nie mają oni patentu na miejsce w składzie. Mam przecież jeszcze do dyspozycji Reinę i Kapiasa.

Relacja z trybun:

W sobotni poranek na wyjazd do Lubina wybrało się pociągiem specjalnym około 700 fanatyków Górnika. O 10:15 na stację PKP w Zabrzu wjechał pociąg specjalny z 204 kibicami GKS-u, którzy wspierali nas tego dnia na wyjeździe. Podróż bocznymi torami była bardzo długa i nużąca, umilana umiarkowanie spożywanymi napojami chłodzącymi. Z nami oprócz kibiców GieKSy 1 osoba z dębickiej Wisłoki. Po drodze kilka przystanków w łąkach i jeden dłuższy postój na stacji oddalonej 30 min jazdy od Lubina. Pociąg zatrzymuje się w pobliżu stadionu "Dialog Arena". Pod stadionem dołączają do nas ludzie z około 15 fur. Na samym stadionie super bufet (gięta + cola 0,3 za 10 zl) i wypasione toalety... Według kołowrotków jest nas dokładnie 920 osób. Przez cały mecz prowadzimy świetny doping. W pierwszej połowie jedziemy znane kawałki m.in. Europe, La Bambe, zabrzański karnawał, kilka piosenek sławiących GieKSe i nas, pozdrawiamy też Wisłokę. W drugiej połowie B. intonuje nutę do nowej piosenki, którą próbowaliśmy już wprowadzić na WDŚ 2 lata temu, jednak wyszła słabo przy takim tłumie. W sobotę rewelacyjnie została podchwycona i w zasadzie zdominowała całą drugą połowę. Zabawa przez cały mecz przednia, stadion w Lubinie ma to do siebie, że świetnie niesie doping, ale też Zagłębia słyszeć się u nas w sektorze nie dało. Z oprawy przed drugą połową rozciągamy kilkanaście flag z kijów (kije nie pozwolono nam wnieść na sektor, tak jak i soczków i długopisów!), co w powiązaniu z żółtymi koszulkami GieKSy dało w miarę fajny efekt. Nowy stadion Zagłębia podziwiała (perspektywa budowy stadionu w Zabrzu) także Pani Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik, nie zabrakło także wiernego sympatyka z dzwonkiem Pana Stasia, który przed meczem został przez nas pozdrowiony. Po drugiej bramce istne szaleństwo w sektorze i zabawa z gołymi torsami. Po meczu świętujemy jeszcze z piłkarzami pierwsze od 16 lat zwycięstwo w Lubinie. Powrót dużo szybszy i o godz. 3:00 w niedzielny poranek meldujemy się na dworcu PKP w Zabrzu.

Doping Zagłębia: jak na ponad 9 tys. słabo - 2+
Doping Górnika: świetny, a w drugiej połowie mistrzowski - 5
Wraz z nami na sektorze nasze zgody: GKS Katowice - 205, Wisłoka Dębica - 1
Flagi: Torcida Gliwice, KS Górnik, Będziemy Z Tobą Aż Do Śmierci, Torcida, Sekcja Knurów, GKS Katowice, flagi (VLEPKI) Ruda Śląska, 1948 i Super Torca
Widzów - 10123.

Zdjęcia oraz film z dopingu w odpowiednich działach na stronie w torcida.eu.

Wyniki typowania:

46 z 272 osób prawidłowo odgadło rezultat meczu: kawica, sigma992, seba1948knw, janek59, berciol, pyjter77, Bogiel, gonzozabrze, kaladzeksg, schalkowiec, Sole, Pachol, 19gosiek48, paulek68, Zakol, marychaw, itenks, DENKOL, artur1984, kusior, patrycja246, ambo, kamas mistrz, karpackie1979, Carmello, krystian1978, benito, tofik_92, Franki30, Vein1980, Marek, czabanzksg, beyker111, kakusia, jaro77, Botorsky, PaC!a1948, *Adi*81, 19krycha48, Daro Halemba KSG, dawidek1994, Tifo KSG, wubea, szpilu, tictac. typowanie