Wilczek
Tomasz Musiał (Kraków)

3000

Niemiła niespodzianka

Konsternacja w Zabrzu. Piast Gliwice przez większą część niedzielnego meczu grał gorzej od Górnika, a pomimo tego wygrał z Górnikiem 2:1.

Górnik do derbowego starcia z Piastem Gliwice przystępował jako trzecia siła T-Mobile Ekstraklasy, Piast z kolei jako zespół walczący o wyrwanie się z dolnych rejonów tabeli ligowej.

Zespół Angela Pereza Garcii potwierdził bardzo szybko, że jego forma idzie do góry. Już w 2. minucie Badia trafił do siatki rywali, zaspała obrona Górnika, a zawodnik Piasta świetnym strzałem z powietrza nie dał szans Steinborsowi. Zabrzanie chcieli szybko odpowiedzieć, ale konstruowali akcje dość nieporadnie i nie potrafili zaskoczyć dobrze ustawionej defensywy przeciwnika. Z minuty na minutę przejmowali jednak panowanie na boisku i wreszcie dopięli swego.

Była 26. minuta, Jurado miał szansę podwyższyć na 2:0, ale jego dwie próby okazały się bardzo nieudane. Górnik przejął piłkę i zaatakował, wywalczył rzut rożny, dzięki czemu padła bramka. Po kornerze Danch pewnie uderzył, wykorzystując zamieszanie w polu karnym po rzucie rożnym i doprowadził do wyrównania. Miejscowi poszli za ciosem, dwie okazje zmarnował Łuczak, a jeszcze bliżej szczęścia był Jeż. W 40. minucie Słowak uderzył w poprzeczkę, dobijał do pustej bramki Zachara, ale był na pozycji spalonej i sędzia bramki nie uznał.

Do tego momentu to gliwiczanie spisywali się lepiej. Potem jednak Górnik osiągnął znaczną przewagę. Zabrzanie raz po raz gościli w polu karnym Piasta, ale wiele z tego nie wynikało. Goście ograniczali się do nielicznych kontr. W 84. minucie centrę w pole karne rywali strzałem głową na bramkę zamienił Szeliga, który w drugiej odsłonie pojawił się na boisku.

Rozpaczliwe ataki Górnika w końcówce nie przyniosły wyrównania, trzecia drużyna T-Mobile Ekstraklasy przegrała drugi kolejny mecz, tracąc tym samym dystans do Wisły Kraków i Legii Warszawa.

Angel Perez Garcia (trener Piasta Gliwice): "Był to dla nas bardzo trudny i skomplikowany mecz. Początek ligi był ciężki i teraz bardzo nam zależy, aby poprawić pozycję w tabeli. Mogliśmy w pierwszej połowie strzelić drugą bramkę, nie udało się, a Górnik bardzo mocno nas zaatakował i doprowadził do wyrównania. Z uwagi na zmęczenie zawodników musieliśmy zmienić naszą grę, ale okazało się, że zrobiliśmy wystarczająco dużo, by wygrać. Te trzy punkty są dla nas niezwykle istotne. Cieszę się, że uczestniczyłem w historycznym wydarzeniu, ale to przede wszystkim zasługa piłkarzy (Piast wygrał ligowy pojedynek z Górnikiem na jego stadionie po raz pierwszy w historii - PAP)".

Józef Dankowski (trener Górnika Zabrze): "Piłka nożna to prosta gra. Wystarczy być skutecznym w trzech, czterech sytuacjach, które się stworzy i wtedy się wygrywa. Dobrze zorganizowany w obronie Piast liczył na kontry, co przy naszym rozkojarzeniu okazało się skuteczne. Takie coś nie może mieć miejsca. Graliśmy przyzwoicie, stwarzaliśmy sytuacje, ale znowu zawiodła nas skuteczność i przegraliśmy".